Faceboo Błażej Brzeziński

błażej brzeziński - blog

Siła biegowa

2 października 2019 Tagi: , ,

W celu dobrego przygotowania mięśniowego, zwiększenia dynamiki stopy, poprawienia techniki i ekonomii biegu do biegów na różnych dystansach powinniśmy wykonywać siłę. 

Oczywiście możemy zwiększać siłę nóg również np. na siłowni wykonując różnorodne ćwiczenia np. z gryfem, czy wykonując siłę techniczną na krótkich odcinakach np. skipy.

Jednak zarówno przy pierwszym jak i drugim rodzaju wyż.wym. siły powinniśmy mieć kogoś znającego się na rzeczy po to, aby korygował nasze błędy i poprawiał technikę wykonywanych ćwiczeń. W przeciwnym razie lepiej nie wykonywać jej w cale ponieważ nabierzemy złych nawyków, a co gorsza możemy nabawić się kontuzji. 

Jednak skupiłbym się na prostszej wersji siły dla biegaczy, czyli podbiegach.  Dlaczego? Bo każdy biegacz na swoich trasach znajdzie jakiś podbieg, a sam trening jest łatwy do wykonania.  Wystarczy mieć podbieg o lekkim nachyleniu o długości do 300m. Uważam, że dla amatora jest to w zupełności wystarczająca długość odcinka. 

Oczywiście, powinniśmy stopniować długość podbiegów jakie chcemy wykonywać w naszych przygotowaniach, zaczynając np. od odcinków 80m. Dla zobrazowania, trening może wyglądać następująco:  6 km wolnego biegu + 15 minut rozgrzewki + siła biegowa – 10 razy 80m podbieg/ 80m przerwy  w marszu lub truchcie + na koniec 2 km wolnego biegu. 

Wykonując podbiegi powinniśmy pamiętać o:

• skróconym, rytmicznym kroku

• większej pracy ramion (łokcie przy ciele) 

• możemy lekko pochylić się do przodu

Polecam w swoim grafiku treningowym wpleść siłę biegową a z pewnością szybko zauważymy efekty w postaci lepszych wyników! 😊👊

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Projekt i wykonanie SportQuality IT